Prológom série podujatí pod záštitou predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica boli dnes predpoludním prednášky pre študentov popradských stredných škôl na tému holokaust. S mladými ľuďmi hovoril podpredseda vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič, ktorý sa zúčastňuje na Dňoch židovskej kultúry.
Vicepremiér spoločne so 40-člennou skupinou popradských stredoškolákov navštívi v sobotu 24. marca Múzeum Auschwitz - Birkenau v poľskom Osvienčime. Položí vence k Medzinárodnému pamätníku obetí fašizmu a Pamätníku záhuby Rómov. Pamiatku obetí fašistických zverstiev si uctia aj veľvyslanec SR v Poľsku František Ružička, vicekonzul Marián Baláž z Generálneho konzulátu SR v Krakove, riaditeľ Múzea židovskej kultúry v Bratislave Pavol Mešťan a politologička Marcela Gbúrová z Prešovskej univerzity. Z poľskej strany majú byť prítomní vojvoda Malopoľského vojvodstva Maciej Klima, Malgorzata Zaluska z Kancelárie prezidenta Poľskej republiky, primátor mesta Osvienčim Janusz Marszalek a ďalší.
Na spiatočnej ceste sa podpredseda vlády zastaví v Krakove, kde sa stretne s poľským historikom Julianom Kwiekom, aby sa podrobnejšie oboznámil s obsahom nedávnej kontroverznej konferencie v Novom Targu. Poľskí účastníci na podujatí jednostranne heroizovali niekdajšieho partizána a bojovníka proti fašizmu Józefa Kuraśa – Ognia. Ten však ešte dva roky po skončení 2. svetovej vojny so svojou bandou terorizoval a vraždil slovenské obyvateľstvo na vtedy už poľskom území Oravy a Spiša. Proti tomuto jednostrannému, neobjektívnemu heroizovaniu aktívne vystupuje krajanská organizácia sídliaca v Krakove – Spolok Slovákov v Poľsku.
V nedeľu 25. marca sa Čaplovič zúčastní na pietnom zhromaždení na popradskej železničnej stanici, odkiaľ pred 65. rokmi odišiel do koncentračného tábora v Osvienčime prvý transport s tisíckou slobodných židovských žien a dievčat zo Slovenska.