Vicepremiér Dušan Čaplovič diskutoval s popradskými stredoškolákmi o holokauste

25.03.2007 Poprad

Poprad 23. marca (TASR) - V Poprade sa odo dneška do nedele konajú Dni židovskej kultúry venované 65. výročiu prvého transportu židovských občanov zo Slovenska do koncentračných táborov.
Prológom série podujatí pod záštitou predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica boli dnes predpoludním prednášky pre študentov popradských stredných škôl na tému holokaust. S mladými ľuďmi hovoril podpredseda vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič, ktorý sa zúčastňuje na Dňoch židovskej kultúry.
Vicepremiér spoločne so 40-člennou skupinou popradských stredoškolákov navštívi v sobotu 24. marca Múzeum Auschwitz - Birkenau v poľskom Osvienčime. Položí vence k Medzinárodnému pamätníku obetí fašizmu a Pamätníku záhuby Rómov. Pamiatku obetí fašistických zverstiev si uctia aj veľvyslanec SR v Poľsku František Ružička, vicekonzul Marián Baláž z Generálneho konzulátu SR v Krakove, riaditeľ Múzea židovskej kultúry v Bratislave Pavol Mešťan a politologička Marcela Gbúrová z Prešovskej univerzity. Z poľskej strany majú byť prítomní vojvoda Malopoľského vojvodstva Maciej Klima, Malgorzata Zaluska z Kancelárie prezidenta Poľskej republiky, primátor mesta Osvienčim Janusz Marszalek a ďalší.
Na spiatočnej ceste sa podpredseda vlády zastaví v Krakove, kde sa stretne s poľským historikom Julianom Kwiekom, aby sa podrobnejšie oboznámil s obsahom nedávnej kontroverznej konferencie v Novom Targu. Poľskí účastníci na podujatí jednostranne heroizovali niekdajšieho partizána a bojovníka proti fašizmu Józefa Kuraśa – Ognia. Ten však ešte dva roky po skončení 2. svetovej vojny so svojou bandou terorizoval a vraždil slovenské obyvateľstvo na vtedy už poľskom území Oravy a Spiša. Proti tomuto jednostrannému, neobjektívnemu heroizovaniu aktívne vystupuje krajanská organizácia sídliaca v Krakove – Spolok Slovákov v Poľsku.
V nedeľu 25. marca sa Čaplovič zúčastní na pietnom zhromaždení na popradskej železničnej stanici, odkiaľ pred 65. rokmi odišiel do koncentračného tábora v Osvienčime prvý transport s tisíckou slobodných židovských žien a dievčat zo Slovenska.
 

Vyberte región

mark